A biatorbágyi sváb Tájház volt tulajdonosai Bechtold János (1912. 06. 07.) és neje Czipri Erzsébet (1915. 06. 10.). Három gyermekük született:
- József 1937. – 1945. 02. 15.
- János 1942. – 1945. 02. 15.
- Anna 1942. – 1945. 02. 15.
A világháború alatt még élt János bácsi és Erzsi néni édesanyja is (Lohr Anna és Reisner Erzsébet).
A család Németországból Torbágyra betelepülése az 1700-as évek közepére tehető.
A Franz Bruckner által írt könyv adatai szerint 1739-ben kitört Torbágyon a pestis. Ennél korábbi években még nem lelhető fel családnevük, és a pestis során elhunytak névsorában sem.
Az 1740 – 1760-as évek között betelepült második csoport névsorában azonban már szerepelt mindkettejük családneve.
A házuk az 1800-as évek közepe táján épülhetett.
Elődeik mezőgazdasággal: állattenyésztéssel és szőlő-, gyümölcstermesztéssel foglalkoztak, ahogy ez abban az időszakban általános volt.
A Bechtold család megélhetését saját szikvízüzemük biztosította, ezen kívül földterületük is volt.
A II. világháború kitörésekor János bácsit behívták katonának. A háború során magyar katonaként a keleti frontra vitték, ahol éveket töltött. A harcok során orosz fogságba került.
1944. december 24-én az oroszok bevonultak Torbágyra. Bicske környékén hónapokig állt a front, így a torbágyiaknak igen keserű életük volt.
Ebben az időszakban az emberek általában a pincékben éltek, de a légitámadások idején mindenki a pincékbe menekült. Így volt ez a Czipri családban is.
1945. februárban a németek kezdték bombázni Torbágyot., hiszen itt tartózkodott az oroszok harc utáni pihenő csapatainak egy része. Mivel János bácsi nem volt itthon, családja a felesége szüleihez költözött.
Egy 1945. februári légiriadó alkalmával a Czipri házban lakó összes ember a pincébe sietett.
Ezen a napon a pince bomba telitalálatot kapott, és teljesen beomlott. Az emberek kiásása, a nagy segítség ellenére sokáig tartott. A találat 9 ember halálát okozta. Sajnos közöttük volt a Bechtold család mindhárom gyermeke.
Elképzelhető az édesanya lelkiállapota. A férj a fronton, akiről semmit sem tud, és itt a három halott gyermeke. Ennél rosszabb helyzetet nehéz elképzelni.
Kb. 1 év múlva kezdődött a svábok kitelepítése. Erzsi nénit a két idős asszonnyal kitelepítették Németországba, annak ellenére, hogy a férje magyar katonaként még nem tért haza Oroszországból, és elveszítették mindhárom gyermeküket.
Giengen városába kerültek. (Giengen an der Brenz, Bundesland: Baden- Württemberg) Az első időszakról nincs információnk. Németországban is nehéz volt a helyzet. Nem volt élelmiszer, és a kitelepített embereket német családoknál kellett elhelyezni. Ők természetesen nem örültek, és sokszor elhangzott, hogy megjöttek a magyar cigányok. Persze az emberek többsége megértette a kitelepítettek elesettségét, és szívesen segített.
János bácsi évek múlva jött haza a fogságból, ekkor tudta meg a szomorú valóságot. Így ő is kiment a feleségéhez és édesanyjához.
Németországban bizonyítani kellett, hogy a magyar svábok szorgalmasan dolgozó, rendes emberek. Giengenben egy kétszintes házat építettek. Szerettek volna még gyereket, de ez sajnos nem sikerült.
Erzsi néni nővére Czipri Terézia (ő is meghalt a bombázáskor, a gyermekei maradtak életben), lányának a fiát és feleségét fogadták magukhoz.
Idős korukban ők segítették, látogatták őket. Ennek a családnak 3 gyermeke született, akik nagyon szerették Erzsi nénit és János bácsit.
Erzsi néni másik nővérének a férje, kislánya (akik szintén túlélők voltak), valamint annak unokája is segítettek egy kicsit szebbé tenni az árván maradt életüket.
1985-ben volt 50 éves házassági évfordulójuk. Sajnos már mindketten meghaltak.
Egy rokon család él a németországi házukban.
Biatorbágy, 2016. április 3.
Steer János visszaemlékezése alapján
Néhány kép a Bechtold családról
a Bechtold család torbágyi rokonsága a múlt század első felében Elisabeth és Johann Bechtold németországi otthonában Elisabeth és Johann Bechtold németországi otthonában Elisabeth és Johann Bechtold síremléke Németországban Elisabeth és Johann Bechtold síremléke Németországban
Johann Bechtold német útlevele 1982 Elisabeth Bechtold német útlevele 1982